Elite Gold Temizlik


(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

PROJEYİ UYGULAMAYA GEÇİYORLAR

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Saniye Erdoğan Anaoukulu bahçesinde, “Permakültür Bahçesi” oluşturulmasının planlandığı bildirildi.

Saniye Erdoğan Anokulu Müdürü Emine Erdem, yazılı açıklamasında, şehirleşme ile birlikte özellikle son yıllarda çocukların doğaya çok daha az çıkmalarının, sürekli kapalı alanlarda zaman geçirmelerinin, enerjilerini boşaltamamalarının dikkat eksiklikleri oluşmasında baş faktör olduğunu belirtti.

Bu durumun, uzmanlar tarafından aynı zamanda depresyon ve anksiyetenin de sebebi olarak gösterdiğini anlatan Erdem, açıklamasında şunları kaydetti:

“Perma kültür, çocuklarımızın doğayı, hayvanları, bitkileri, toprağı sadece kitaplardan ya da televizyonlardan görüp öğrenmelerinin önüne geçmeyi sağlıyor. Öğrencilere, çevreleri üzerinde etkiye sahip oldukları bilinci aşılandığı gibi, eko-sistemlerle bağları da güçlendiriliyor. Çocuklar, sınıf dışında ya da doğal ortamda yapılan çalışmalarda kendileriyle çevreleri arasında bağ kurarlar ve bu bağ sayesinde her hareketlerinin çevrelerini etkilediği gerçeğini kavrarlar. Bu durum beraberinde sorumluluk getirir ve birer birey olduklarında da bu kavram ‘toplum/topluluk sorumluluğu bilinci’ne dönüşür. Bu bakış açısından yola çıkarak okulumuz koordinatör öğretmenlerinden Filiz Deniz’in hazırladığı ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sunduğu ‘Okul öncesi dönemde ekolojik okur-yazarlık ve Permakültüre Giriş Projesi’ olumlu sonuçlanmıştı. Proje kapsamında ilçede de bulunan 16 öğretmen bu eğitimlerden faydalanabilecek. Bu amaçla, alınan eğitimler sonucunda okul bahçesinde bir ‘Permakültür Bahçesi’ oluşturulması planlanıyor.”

KOORDİNATÖR DENİZ: ÖĞRENCİLER KENDİLER İYAPARAK GÖZLEMLEYECEKLER

Proje koordinatörü Deniz ise okul mutfağına  gıda malzemesi  hammadde olarak giriyor, yemek yapılıyor, yeniliyor, atık oluyor ve çöp oluştuğunu hatırlatarak, şöyle dedi:

“Okul  bahçesinde tasarlanabilecek bir toprağa dönüşüm, kompost sistemi düşünebilirse, okul müfredatıyla birlikte o biyofili kazandırma çalışmalarının  parçası olarak da, mutfaktan  çıkan atıkların çok kısa sürelerde, tekrar canlıları beslemek üzere olan toprağa dönüştüğü süreçleri öğrencilerin kendileri yaparak, gözlemleyerek, içeriğini öğrenerek deneyimleyebilirler. Bu sayede doğal hayatı kitaplardan değil gerçek yaşamdan öğrenen çocuklar, atığı da kaynak olarak kullanarak yaşam döngüsünü ve toplum sorumluluğu bilincini öğretilmesi planlanıyor.”
Bu sayfayı yazdır

14.2.2019 16:28:15

Bu haber 515 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 51 kişi online
Toplam ziyaret : 50.015.653

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
GENİŞ AİLE FOTOĞRAFI!


Devamını oku »

21.5.2019 09:40:22 tarihinde yazıldı
232 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
SON 3-4 KİLO…


Devamını oku »

30.4.2019 11:55:39 tarihinde yazıldı
650 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
HEY KAPILARI AÇAN, BİZE HAYIRLI KAPILAR AÇ


Devamını oku »

15.5.2019 13:30:46 tarihinde yazıldı
238 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GELDİĞİME ŞÜKRET!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri