Elite Gold Temizlik


(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

İMZALAR ATILDI

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki, Saniye Erdoğan Anaokulu’nda, ‘Montessori Eğitimi’ne yönelik projenin kabul edildiği bildirildi.

Okul Müdürü Emine Erdem, yazılı açıklamasında, Projelerini sundukları Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sundukları projelerinin kabul edildiğini belirtti.

Projenin, kendisi ve BAKKA Yönetim Birimi Uzmanı Ümran Öztürk ile imza altına alındığını anlatan Erdem, açıklamasında şunları kaydetti:

MONTESSORİ NEDİR?

“Montessori eğitimi, çocuğun duyu, hareket ve dil eğitimine önem veren; çocukların sosyal, duygusal, bedensel yönden gelişimine önemli katkıları olan bir yaklaşım yöntemidir. Çocuğun gözünden dünyaya bakan anlayışla hareket eden bu eğitim sisteminin baş mimarı; Maria Montessori, ‘Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır’ sözüyle; çocuğun özel, tek ve kendine has bir varlık olduğunu vurgulamıştır. Çocuk merkezli bir eğitim anlayışını benimseyen Montessori eğitiminin temeli bireysel eğitime dayanır.

Başlangıçta Zihinsel Engelli Bireyler için geliştirilmiş olsa da engeli olmayan çocukların eğitiminde de etkileri kanıtlanmış Montessori eğitimi; her çocuğun bireysel farklılıkları ve hızına göre eğitim alması gerektiği hakkını savunan bir pedagojidir. Çocuklar Montessori eğitiminde hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimlerine göre bağımsız olarak seçim yaparlar. Bu bağlamda yetişkinlerin en önemli görevi, çocuğun içindeki yeteneği ve gizil gücü uyandırmak ve onları gelişim sürecinde desteklemektir. Montessori Eğitimi özellikle okul öncesi eğitimin önemli olduğunu savunmaktadır.”

SİSTEMİN AMACI?
Okul Müdürü Erdem, Montessori eğitiminin okul öncesi dönemde, çocukların gelişimleri hızlı ve etkili olduğunu savunarak, şöyle dedi:
“Çocukların gelişim alanlarının desteklenmesi gereken bu kritik süreçte; çocuğun ilk çevresi olarak aile ortamı ve sonrasında dahil olduğu eğitim sistemimin önemi büyüktür. Eğitimin amacı, çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyecek ve hızlandıracak koşullar oluşturmak; aynı zamanda Özel Gereksinimli Bireylere de sosyal, fiziksel ve bilişsel uyarımlar sağlayarak; bu çocuklarımızın eğitilemez olduğu düşüncesini yıkarak eğitimde fırsat eşitliğini sağlamış olmaktır. Her çocuğun ilgisine ve kapasitesine göre şekillenen yönteme, çocuğa dayanışmayı ve farklı ortamlarda karşılaştığı durumlarla baş etmeyi, empati, sosyalleşme ve diğer becerilerin gelişimini sağlamayı, muhakeme gücü ve konsantrasyonu arttırmayı, çocukların hayatı deneyimleyerek, yaparak, yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini sağlamayı, çocuğun sadece kendisine değil, diğer bireylere; çevreye/doğaya önem vermesini sağlamak da Montessori Eğitiminin temel amaçlarındandır.”
Bu sayfayı yazdır

13.2.2019 11:56:47

Bu haber 707 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 24 kişi online
Toplam ziyaret : 50.015.705

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
GENİŞ AİLE FOTOĞRAFI!


Devamını oku »

21.5.2019 09:40:22 tarihinde yazıldı
232 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
SON 3-4 KİLO…


Devamını oku »

30.4.2019 11:55:39 tarihinde yazıldı
650 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
HEY KAPILARI AÇAN, BİZE HAYIRLI KAPILAR AÇ


Devamını oku »

15.5.2019 13:30:46 tarihinde yazıldı
238 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GELDİĞİME ŞÜKRET!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri