(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ÖNCE TÖREN, SONRA DENİZE ÇELENK...

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, “Sarıkamış Deniz Şehitlerini Anma Günü” nedeniyle, tören düzenlendi.

Ereğli Belediyesince, Sahil Bandındaki Sarıkamış Şehitleri Anıtı’nda düzenlenen törende, Anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, burada yaptığı konuşmada, Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin askere erzak götürmek üzere yola çıkan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithatpaşa gemilerinin 1914 yılında Rus gemileri tarafından batırıldığını hatırlattı.

Şehitleri Rahmet ve şükranla andıklarını belirten Uysal, şöyle dedi:

“Birinci Dünya Savaşında kayıp bu kadar olmayabilirdi. Bu üç nakliye gemisi Trabzon’a çıkacaklardı, oradan da Kafkas cephesine gidecekleri için belki yenilebilirdik ama kayıp bu kadar olmazdı diye tahmin ediyorum. Bizleri yalnız bırakmayan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı ve Komutanımıza teşekkür ediyorum. Ereğli açıklarında batan üç geminin burada yaşatılması konusunda bizlere yön gösterdikleri için kendilere şükranlarımı sunuyorum. Bu anıt burada kaldığı sürece Sayın Komutanımız ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr.Bingür Sönmez hocamızı hiç unutmayacağız.”

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy’un gönderdiği mesaj da okunduğu törene, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Oramiral Metin Ataç, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Bölge Komutanlığı personeli, Hatice Erdem Denizcilik Lisesi Öğrencileri, gaziler, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki törenlerin ardından, Karadeniz Bölge Komutanlığına yanaşık TCG Yıldırım Fırkateyni ile denize açılan protokol üyeleri, "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinin batırılıdğı tahmin edilen yere çelenkler bırakıldı.

UYSAL’I ZİYARET ETTİLER

Öte yandan, Sarıkamış şehitleri Günü dolayısıyla ilçeye gelen TCG Yıldırım Gemisi Komutanı Yarbay Erhan Akbayrak ile Yüzbaşı İlhan Çavdar'ın Ereğli belediye Beaşkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret ettiği bildirildi.

Uysal, ziyaretten dolayı konuklarına teşekkür etti, ilçeyi tanıtıcı çeşitli hediyeler verdi.
Bu sayfayı yazdır

7.11.2018 18:00:48

Bu haber 531 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 29 kişi online
Toplam ziyaret : 50.916.194

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KENTİN ÖNCELİKLİ SORUNU NETLEŞTİ; TRAFİK!


Devamını oku »

16.7.2019 11:24:58 tarihinde yazıldı
165 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
TATİL GELİYOR; DETOKS MU YAPSAM?


Devamını oku »

3.7.2019 11:41:28 tarihinde yazıldı
276 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
EREĞLİ''NİN ÜZERİNDE BEDDUA VAR!


Devamını oku »

10.7.2019 15:46:16 tarihinde yazıldı
396 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

ALMANYA’DAN GELDİ, ATA’SIYLA KONUŞTU!Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri