(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

ŞİRKETLE EL ELE...

ZONGULDAK

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS), yetkili bulunduğu Hattat Enerji ve Maden AŞ. Amasra İşletmesi’ndeki ekonomik sıkıntının aşılması için çaba gösterdikleri bildirildi.

GMİS Yönetiminin yazılı açıklamasında, şirketin özellikle ekonomik sorunlar nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini, bankalarla kredi konusunda sıkıntı yaşadığını bildikleri belirtildi.

Şirketten de, sıkıntıların atlatılması sürecinde, sendikadan yardımcı olmasının istendiği anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

ÜYELERİMİZ KABUL ETMEDİ!

“Şirket yetkilileri ile yaptığımız toplantıda, işçileri ücretsiz izne çıkarma teklifini bize ilettiler. Bizler de sendika olarak işçilerimizin 6 ay gibi bir ücretsiz izni kaldıramayacaklarını işveren ile yaptığımız görüşmelerde kendilerine anlattık. Buna karşı alternatif çözüm yollarını birlikte üretebileceğimizi ifade ettik. İşçilerimizin kabul etmesi halinde, yerüstünde çalışan işçilerimizin normal çalışma düzenine devam etmek şartı ile yer altında çalışan arkadaşlarımızın 3-4 ay en fazla da 6 ay gruplu olarak çalışma durumunu değerlendireceğimizi ifade ettik.  İşçi arkadaşlarımızla toplantı yaparak bilgilendirdik ve görüş alışverişinde bulunduk. Fakat işçi arkadaşlarımız gruplu çalışmayı kabul edemeyeceklerini ifade ettiler.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKIŞLAR BAŞLADI!
Yaklaşık 2 aydır devam eden bu sürecin sonunda 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren işveren yasal hakları saklı kalmak üzere 183 işçi arkadaşımızın ücretsiz izne çıkarılacaklarını tebliğ etmeye başladı. 20 işçi arkadaşımız ücretsiz izni kabul etmeyerek, kurumdaki yasal haklarının ödenmesi karşılığında iş akitlerinin sona erdirilmesini dilekçeleri ile talep ettiler. 1 Ağustos 2018 tarihinde Amasra da GMİS Genel Merkez yönetimi olarak işçi arkadaşlarla yaptığımız toplantıda, işverenin son dönemde ekonomik sıkıntılar içinde bulunduğunu, bankalardan kredi kullanma sürecinde sıkıntılar yaşadığı için tek çözüm yolu olarak bu seçeneklerinin olduğunu bize ilettiklerini arkadaşlara anlattık.

SAĞDUYULU VE DİYALOG İÇİNDE…
Bu süreci yasalar çerçevesinde, çalışanlarımızın ve işyerimizin zarar görmeden geçebileceği şekilde sonlandırmak için sağduyulu ve diyalog içerisinde mücadelemize devam etmemiz gerektiği konusunda arkadaşlarımızla fikir birliğine vardık. Milyonlarca dolar harcayarak tesis edilen ve bölgede önemli istihdam alanı yaratan böyle bir kurumun bu sıkıntıları aşabilmesi için işverenin yanı sıra ve sendika olarak bizde çaba göstereceğimizi belirttik.

OMUZ OMUZA MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ
Bölgede yarattığı değerler ile önemli bir istihdam sağlayan kurumun sorunlarını aşabilmesi için ilgili bakanlığın ve Hükümetin sorunların aşılmasında gereken çabayı göstermesini ve sorunun çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. GMİS olarak şirket yetkilileri ile birlikte sorunun en kısa sürede çözüme kavuşması ve işçi arkadaşlarımızın tekrar kurumda sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için omuz omuza birlikte mücadele vermeyi sürdüreceğiz.”
Bu sayfayı yazdır

2.8.2018 17:49:29

Bu haber 452 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 34 kişi online
Toplam ziyaret : 48.497.656

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
DEMİRTAŞ''TAN, ŞAHİN''E...


Devamını oku »

12.2.2019 10:26:52 tarihinde yazıldı
442 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
YENİ YIL SOFRASI…


Devamını oku »

31.12.2018 19:37:52 tarihinde yazıldı
1093 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
BELEDİYE BAŞKANI "YANİ" GÖREVDEN ALINDI !


Devamını oku »

6.2.2019 13:55:28 tarihinde yazıldı
481 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

KEYİF SELFİESİ..!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri