(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MİSAFİR EDİLDİLER

ALMANYA

Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nin, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde misafir edildiği bildirildi.

Aynı zamanda Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanlığını yürüten Aynur Dankaz’ın koordinesinde gerçekleştirilen görüşmeye Federal Almanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal İşler Ateşesi Ute Gohla, beraberinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölümü görevlisi Sevinç Geliç, Akademik Çalışmalar ve Yazışmalar Masası görevlisi Nurcan Özköklü, Almanya Büyükelçiliğini temsil etti.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede, Avrupa Zonguldaklılar Derneği'nin üyelerinin talepleri başta olmak üzere gurbetçilerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar ele alındı, çözümü noktasında nelerin yapılabileceği masaya yatırıldı.

Vize sorunları, resmi kurumlarda ve gümrüklerde yaşanan üzücü gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, eğitim, sosyal ve kültürel alanlardaki çalışmaların Almanya ve  Zonguldak'taki bazı kurumların ortak projeler kapsamında neler ve nasıl işbirliği imkanları ele alındı.

 ‘DAAD’A TAVSİYE EDİLECEK

Ön plana çıkan konu yoğunluk olarak, Bülent Ecevit Üniversitesi projesi olan  Öğretim Görevlisi Doç Dr. Hasan Özer ve arkadaşlarının çalışmalarıyla meydana getirilen, "Göç Hikayeleri" adlı Kitap ele alınan konulardan birisiydi. Kitabın DAAD (Deutsche Akademische Austausch Dienst) Vakfına tanıtım tavsiyesi kararı verildi, bu konuda ki eserin Almanca'ya çevirilik yaygın erişime ulaştırılması denildi.

 “HER İKİSİ DE VATANIMIZ!”

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, toplantının ardından yaptığı açıklamada, doğdukları Türkiye ile yaşadıkları ülkeyi ‘vatan’ olarak benimsemek mecburiyeti taşıdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İki vatana sahip olan bizler yaşadığımız ülkelerin hukuk düzeni ile yaşam kaidelerine uyarak tüm kurumlarla barışık olmak durumdayız. Her iki ülkenin vatanımız olduğunu benimsemek mecburiyeti taşıyoruz. Bizler sorumluluk bilinciyle üyelerimizin yaşadığı ülkelerin temsilcilikleriyle, Büyükelçilik ve Konsoloslukları ile güçlü bir iletişim kurmak ve korumak zorundayız, zira üyelerimizin çektiği bir çok sıkıntıların çözüm noktasında uluslararası  iletişim çok önemli bir husustur.”

Büyükelçilik  Ateşesi  Bayan Gohla, ziyaretten ve görüşmeden çok memnuniyet duyduğunu dile getirirken, görüşmelerin beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini, Avrupa Zonguldaklılar Derneği'nin partiler üstü bir yapıya sahip olduğunu, tarafsızlığı ile de güven kazandığına dikkati çekti. Derneğin Avrupa'da birleştirici bir güç olarak değerlendirildiğine değinen Gohla, başkan ve yöneticilerini de çalışmalarında başarılar diledi.

Alman heyeti ayrıca Karakulak ve ekibinin Zonguldak davetine ise olumlu yanıt verdi. Önümüzdeki günlerde heyetin İl genelinde çeşitli ziyaretlerde bulunacağı öğrenildi. Ziyarete dernek temsilcilerinden Fikri Erdem ile Aynur Dankaz da eşlik etti.
Bu sayfayı yazdır

9.7.2018 13:26:27

Bu haber 590 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
DEĞERLİ OKURLARIMIZ;
Sitemizde takip ettiğiniz haberlerimize gönderdiğiniz yorumlarınızda; suç teşkil edecek, yasa dışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri içerikli olanlar; basın meslek ahlakı ile topluma saygı dolayısıyla yayınlanmamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimize anlayış göstereceğiniz düşüncesiyle, teşekkür ediyoruz. HAKİMİYET
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 19 kişi online
Toplam ziyaret : 49.484.718

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
BİRLİK VE BERABERLİK…

Dün, Karadeniz Ereğli siyasi tarihinde (belki de) uzun yıllar konuşulacak, hatırlanacak bir ziyaret gerçekleştirildi.


Devamını oku »

16.4.2019 10:56:55 tarihinde yazıldı
282 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
NEDİR BU SİYEZ UNU?


Devamını oku »

27.2.2019 10:22:31 tarihinde yazıldı
1150 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SEYYİDLER ŞEHRİ EREĞLİ (Devam)


Devamını oku »

9.4.2019 13:00:15 tarihinde yazıldı
399 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

1280 KİLOMETRE YOL GELDİ!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri