(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

EREĞLİ'NİN "VAZGEÇİLMEZİ"

EREĞLİ

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, “En Güzel Osmanlı Çileği ve Pastası Yarışması” düzenlendi.

Ereğli Belediyesi ile Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaytırma ve Üreticiyi Koruma Derneği’nce “Çilek Tadında Yarışma” adı altında gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreni Sahil Bandı’ndaki Amfi Tiyatro’da yapıldı.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, burada yaptığı konuşmada, Ramazan Ayı nedeniyle etkinliklerin erkene alındığını söyledi.

Henüz Osmanlı Çileği aromasının oluşmadığını bildiklerini belirten Uysal, şöyle dedi:

“Etkinlikleri Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle erkene aldık. Önümüzdeki yıllarda da Osmanlı Çileğini desteklemeye ve üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Osmanlı Çileği etkinliklerimizi de artırarak sürdüreceğiz. Dünyada, özellikle İtalya, İspanya gibi ülkeler sadece coğrafi işaretlemeden çok büyük para kazanıyorlar ve istihdam sağlıyorlar. Örneğin bugün bir İtalya 132 bin üreticiye iş imkanı sağlıyor. Bu açıdan biz de Osmanlı Çileğini coğrafi işaretlemeye aldırdık. Bu yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu da, Osmanlı Çileği’nin bölge için önemli olduğunu dile getirerek, Ereğli Belediyesi’ne teşekkür etti.

KARARI JÜRİ VERDİ

Yarışmaya giren 30 üreticinin katıldığı yarışmada; Dernek Başkanı Şaban Çetinkaya, İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli Hakan Tekin, Aydın Ayaz, Nadir Günata, Tacettin Keskin, Hüseyin Yılmaz ve Buket Çevik’ten oluşan jüri, ‘tadı, kokusu, rengi ve ambalajı’ olmak üzere 4 kategoride değerlendirildi.

Değerlendirme sonucunda en iyi Osmanlı çileğinde; Elif Öğüt’ün birinciliği elde ettiği yarışmada Emine Yaman ikinci, Ali Babaoğlu da üçüncü oldu.

En İyi Osmanlı Çileği Pastası Yarıymasında ise Çağla Doğan birinci, Dilek Yavuz ikinci ve Binnur Doğan üçüncülüğü elde etti.

Birinciye 5, ikinciye 3, üçüncüye 2 adet çeyrek altın hediye edilen yarışmada, dereceye girmeyenlere ise 1’er altın teşvik ödülü verildi.

Ödüllerin sahiplerine teslim edilmesinin ardından ise halk oyunları gösterisi ile yöresel davul zurna eşliğinde erkek köçekler oynadı.
Bu sayfayı yazdır

15.5.2018 08:52:53

Bu haber 597 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 9 kişi online
Toplam ziyaret : 47.192.489

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
YAZMIŞTIM ..!


Devamını oku »

13.11.2018 11:53:04 tarihinde yazıldı
416 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
DOĞANIN MUCİZESİ: KİMYON


Devamını oku »

9.11.2018 10:14:14 tarihinde yazıldı
425 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ALAPLILI GENERAL TAHSİN YAZICI "SEYYİD" Mİ?


Devamını oku »

9.11.2018 10:23:41 tarihinde yazıldı
476 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

REKLAMA İHTİYAÇ MI VAR?!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri