(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

MEMLEKETİNDE KONUŞTU

EREĞLİ

Eski Devlet Bakanı Önay Alpago, “Dünya nüfusunun yarısı olmak demek, insanlığın yarattığı tüm güzelliklerini, tarihsel zenginliğinde yarısının sahibi olmak demektir”  dedi.

Alpago, memleketi Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda  düzenlenen, “Türkiye’de Kadın Olmak” konulu söyleşide yaptığı konuşmada, Dünyanın ilk kadın hükümdarının Türk kadınları olduğunu söyledi.

Kadınların Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet yılları sonrası olmak üzere toplum ve devlet yönetimindeki rolünü anlatan Alpago, şunları söyledi:

“Dünya nüfusunun yarısı olmak demek, insanlığın yarattığı tüm güzelliklerini, tarihsel zenginliğinde yarısının sahibi olmak demektir. Kadınlar, ailede eşit kabul edilmişlerdir. Hem toplumda hem de Devlet yönetiminde erkekle eşit temsili hayata geçirmişlerdir. Tek eşliliğin egemen olduğu yıllardır o yıllar. Miras hakkının kadına tanındığı yıllardır. Kadın ve erkeklerin hayatın her alanında yan yana durabildiği yıllardır. Hatta ‘Hakan ve Hatun buyuruyor ki’ diye devlet fermanları imzalatılmıştır. Dünyanın ilk kadın hükümdarı Türk kadınlarıdır. Biri Türkan Sultan diğeri Raziye Sultandır.

Denizlerin yükselişi gibi, bu ülkenin topraklarında yaşayan bütün kadınların kul olmaktan çıkıp yurttaş olma kimliğine kavuştukları dönem, bir kez daha minnet ve şükranla andığım aziz Atatürk’e borçludur. Ama siz kanadın birini kırarsanız, o kuş ne yükselebilir ne de uçabilir. İşte insanlıkta iki kanatlı kuş gibidir. Kadınlar ve erkekler, birlikte o kuşu havalandırıp yüceltebileceklerdir. Çünkü aziz Atatürk’ün iki temel ülküsü vardır. Bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. İkinci de, çağdaş uygarlık düzeyinde ülkeleri aşacaktır. Peki bu nasıl olacaktır? O yolu kardın-erkek yürüyerek olacaktır.” 




Bu sayfayı yazdır

09.03.2018 17:46:36

Bu haber 538 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 12 kişi online
Toplam ziyaret : 43.158.900

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
ÇANAKKALE- EĞİTİM- SPOR-UTKU


Devamını oku »

20.03.2018 11:40:54 tarihinde yazıldı
44 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
BU MEYVELER YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIYOR…


Devamını oku »

20.03.2018 11:37:56 tarihinde yazıldı
72 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
ŞİMDİ TAM ZAMANI


Devamını oku »

14.03.2018 16:01:31 tarihinde yazıldı
119 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

FİZİK KURALLARINA RAĞMEN!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri