(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

103'ÜNCÜ YILINDA...

EREĞLİ
Zonguldak

’ın Ereğli İlçesinde, Sarıkamış Harekatı’nın 103’üncü yıldönümü nedeniyle, yürüyüş düzenlendi,
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik İlçe Merkezi’nce organize edilen ve “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi avlusundan yürüyüş başlatıldı.
İlçe Trafik ve asayiş ekiplerinin güvenlik önlemleri arasında, aralarında Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Ereğli belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, gaziler, bazı siyasi parti başkan ve temsilcileri, sivil toplum kuruluş başkan ve temsilcileri, okulları temsilen öğrenciler ile vatandaşların yer aldığı kortej Meydanbaşı yokuşu istikametinden Atatürk Anıtı önüne geldi.
Burada saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Gençlikv e Spor İlçe Müdürü Serkan keleş, Sarıkamış Harekatının, Türk tarihinin en dramatik olaylarından biri olduğunu söyledi.
Keleş, Devlet ve millet olarak kahraman Mehmetçiklerin, layık olduğu şekilde anılması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

ÇELİKTEN SİNESİNİ SİPER ETMİŞTİR
“Bu bizim boynumuzun borcu ve ölümsüz nağmelerde milletimizin hafızasına nakşolan bu facia ve kahramanlık, on binlerce vatan evladının bu tutmuş feryadı, dağlardan taşlardan yankılanan, kalanların ise ağıtlarına yanık türkülerine dönüşmüş ve milletine mal olan destanının adıdır Sarıkamış. Zorlu iklim ve arazi koşullarının düşmandan daha çok kayıp verildiği bu amansız mücadelede, Mehmetçik, hiçbir mazeretin ardına saklanmaksızın, vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmişti. Büyük kayıplar verilse de, vatan uğruna çıkılan bu yolda asla geri dönmeyi düşünmemişti.
Bu duygu ve düşüncelerle, Sarıkamış Harekatı’nın 103. Yılı için düzenlenen yürüyüşe katılmanızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Şehit olan Sarıkamış Mehmetçiklerimizi, aziz, pak şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

ANITI ÖNÜNDE ÇİÇEKLERLE
Gençlik İlçe merkezi üyelerinin yazdıkları mektup ve şiiri okuduğu törenin ardından Atatürk Anıtı önünden ayrılan kalabalık, Sahil Bandı’ndaki Sarıkamış Şehitleri Anıtı önüne geldiler.
Öğrencilerin dev Türk Bayrağı ile büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün posterini açtıkları buradaki törende, protokol üyeleri ile gençler anıta karanfiller bıraktı. Okunan duanın ardından etkinlik sona erdi.
Bu sayfayı yazdır

07.01.2018 13:25:38

Bu haber 254 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 35 kişi online
Toplam ziyaret : 42.124.289

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
ZONGULDAK VE EREĞLİ GERÇEĞİ


Devamını oku »

17.01.2018 11:48:49 tarihinde yazıldı
295 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
BAHARATLARIN ZAYIFLATICI ETKİSİ VAR MI?


Devamını oku »

09.01.2018 12:34:06 tarihinde yazıldı
441 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SULTAN AHMET’TEN EREĞLİ KADISINA: ...


Devamını oku »

12.01.2018 09:25:25 tarihinde yazıldı
352 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

ANLADINIZ DEĞİL Mİ?

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri