(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

İŞTE O SES !..

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme Dublaj Ajansı’nın, seslendirme dublaj başta olmak üzere yerli ve yabancı birçok seslendirme sanatçısıyla değişik projelere ses verdiği bildirildi.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme Dublaj Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, santral seslendirmelerinde diksiyonu düzgün, güzel bir lisan ile müşterileri karşılama, yan sesler, santral anonslarında en çok tercih edilen sesler olduğu belirtildi.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme Dublaj Ajansı’nın, dünyanın en iyi seslerini müşterileri ile buluşturan, santral seslendirmelerinde kullanılan sesin önemli olduğu anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumsal firmaların Call Centerlarını hepimiz aramışızdır. Son zamanlarda hemen hemen aynı ses karşınıza çıktığını fark ettiniz mi? Kurumsal bir firmayı arayan potansiyel müşterilerin veya bir çağrı merkezini arayan kullanıcının/abonenin karşısına çıkan ilk ses şirketiniz için çok önemlidir. İşte o ses firmanızın prestijini temsil eder. Diksiyonu düzgün, güzel bir lisan ile müşterilerinizi karşılayan sesler santral anonslarında en çok tercih edilen seslerdir. Profesyonel sesler ile normal sesler arasında çoğu zaman fark göremeyiz. Belki ilgisiz kaldığımızdan vurgu ve tonlamalara dikkat etmiyor olabiliriz. Ancak kurumsal kimlik açısından bu son derece önemli bir hizmettir. Santral anonsları yani sektörel ismi ile santral seslendirme hizmeti, santrali arayan kullanıcının müşteri temsilcisine bağlanmadan önceki sunumları ve yönlendirmelerini kapsar. Bu yönlendirmeler ‘A firmasına hoş geldiniz, dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız bilmiyorsanız muhasebe için 1’i, insan kaynakları için 3’ü tuşlayınız’ olabileceği gibi ‘lütfen mesai saatleri içerisinde arayınız. Mesai saatlerimiz hafta içi 9-18, hafta sonu 9-14 saatleri arasındadır. Aradığınız abone cevap vermiyor lütfen farklı bir abone numarası tuşlayınız’ gibi uzun yönlendirmelerde olabilmektedir.

DOĞRU SESİ SEÇMEK ÖNEMLİ

Santral seslendirme hizmetini seslendirme dublaj ajansınsan satın almak doğru bir başlangıç olduğu kadar firmanın markanın veya hizmetin santral sisteminde kullanacağı doğru santral sesi seçmekte bir o kadar önemlidir. Markayı, hizmeti veya firmayı telefon karşılamalarında temsil edecek ses ile uyumlu olmalıdır. Örnek verelim; Sağlık sektörü gibi ciddi sektörde faaliyet gösteren bir özel hastanenin santral sesi ciddi ve kurumsal bir ses olmalıdır. Aksi bir tercih hastanenin kurumsal kimliğine zarar verebilir. Bu noktada mutlaka seslendirme ve dublaj ajansından öneriler alınmalı ve tecrübesine güvenilmelidir. Santral seslerinin her yıl güncellenmesi de diğer önemli konular arasında geliyor.

Türkiye’de santral sistemlerini ipg pbx santralleri satan markalar firmalar genellikle aynı santral seslerine yöneliyor. Kullanıcı A firmasını B, C, D, E, F firmalarını aradığında hep aynı ses ile karşılaşıyor. Her firmayı aradığınızda aynı sesi duymak çoğu insan için tatsız olabiliyor. Tıpkı bu her gün aynı şarkıyı dinlemek gibi. Santral sistemini satın aldığınız firmanın default seslendirmeni değil farklı seslendirme dublaj ajanslarından alacağınız ses örnekleri arasından seçerek kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde temsil edecek bir seslendirme sanatçısı seçmeniz gerekiyor.

İŞİTİLEN SESİN NİTELİĞİ…

Seslendirme stüdyoları santral seslendirme projelerini kaydederken kullanılan ses programında çıktı formatını kullanılacak santralin özelliklerine göre alırlar. Santraller üç kısma ayrılırlar; analog telefon santralleri, ip telefon santralleri, sayısal (dijital) telefon santralleri. Bu santral çeşitlerinin ses formatı genellikle PCM signed 8 bit, 16 bit, µ-Law, 8000 Hz Mono, wav, mp3, xac, m4a, wma gibi formatlardır. Santral anonslarında en yaygın kullanılan formatlar wav mono formatlardır. Hem kapasite açısından santrali yormayacak hem de sound kalitesi açısından en uygun format olacaktır. Santral anonslarında yine en önemli konuların başında sesin kayıt formatının yanı sıra ses kalitesi yani işittiğimiz sesin netliği de gelmektedir. O nedenle santral anons kayıtları home stüdyolarda veya alelade mikrofon veya ekipmanlarla yapılmamalı profesyonel seslendirme ajanslarında veya seslendirme stüdyolarında kaydedilmelidir.

Santral anons ve ses kayıtlarında ucuz olsun mantığı doğru bir mantık değildir. Kurumsal kimliğinize uygun profesyonel bir seslendirme sanatçısının kurumsal kimliğinize katacağı pozitif etki hiç göz ardı edilmemelidir. Santral seslendirmen seçimi bu şartlara uygun profesyonel seslendirme ajanslarından yapılmalıdır. Bir davette aynı kıyafeti giymiş üç kadının pişti olması gibi, farklı üç firmayı aradığınızda sizi karşılayan aynı ses durumudur. Sayısal santrallerinize, IP santrallerinize, analog santrallerinize profesyonel seslendirme yaptırmanız kurumsal kimliğiniz için son derece önemli bir adımdır. Kalın sağlıcakla.”

Santral Seslendirme ; https://www.bibersa.com/santral-seslendirme-hizmeti/

Seslendirme Dublaj ; https://www.bibersa.com/dublaj-seslendirme/
Bu sayfayı yazdır

6.1.2018 17:25:49

Bu haber 577 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 54 kişi online
Toplam ziyaret : 47.522.497

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
KILIÇDAROĞLU’NA MEKTUP (2)


Devamını oku »

11.12.2018 13:40:09 tarihinde yazıldı
277 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
ANANAS YAĞ YAKAR MI?


Devamını oku »

28.11.2018 12:30:42 tarihinde yazıldı
474 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
SALTUK-LU, MEHEM-Lİ VE (ASEL-Lİ SALTUK-LU)


Devamını oku »

28.11.2018 11:08:22 tarihinde yazıldı
492 kez okundu

(ESPRİYLE) KAREDEN YANSIYAN

GİTARIMI ÇALARIM, GELECEĞE BAKARIM!

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri