(Hakimiyet Gazetesi'nin resmi internet sitesidir)

DEMİRCİ, YERİNİ ALDI

ZONGULDAK

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin, “Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun 106. Uluslararası Çalışma Konferansı”na katıldığı bildirildi.
GMİS’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Demirci, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen konferansa, Türk-İş Başkanlığında oluşturulan heyetle birlikte yer aldı. Demirci, konferans süresince sendikal konularda çeşitli görüşmelerde de bulundu.

ATALAY KONUŞTU
Bu arada Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise konferansta yaptığı konuşmada, Türk-İş üyesi Tümtis Sendikası yöneticilerinin tutuklanmalarına, Suriye'den gelen mülteciler ve göçmen işçi sorununa, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda uygulamadaki sıkıntılardan dolayı işlenen iş cinayetlerine değindi.

ATALAY İŞ KAZALARINA DEĞİNDİ
Türkiye’de yaşanan iş kazalarının çokluğundan bahseden Atalay, şunları kaydetti:
“İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili raporda ifade edildiği gibi; Türkiye Soma Maden kazasının ardından 167 ve 176 Sayılı Sözleşmeleri onaylayarak, mevzuat konusunda önemli adımlar atmıştır. Ancak, devam eden kazaların önlenebilmesi için iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaştırılması ve uygulamada yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerekmektedir.
Bu konuda sürdürülen çalışmaların daha etkin bir şekilde devam ettirilmesi işçilerimizin sağlığı ve güvenliği açısından son derece önemlidir. İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Çalıştırma zorunluluğu Kamu Kurumları ve 50’den az işçi çalıştıran az tehlikeli işyerleri için 2020 yılına ertelendi. İSG konusu ertelenebilecek bir konu değildir.
Dünya genelinde ortak bir sorun haline gelen işsizlik ülkemde de artış göstermektedir. Şu anda 4 milyon vatandaşımız işsiz olmakla birlikte işsizlik yüzde 13 seviyelerine ulaşmıştır. Hükümetimizin yeni iş olanaklarının oluşturması vasıtasıyla istihdamı artırmaya yönelik girişimlerini destekliyor ve devam ettirilmesini talep ediyoruz.  
Sendikal örgütlenme demokrasinin bir parçasıdır. Ülkemde sendikal örgütlenmenin önündeki engeller halen varlığını sürdürmektedir. Sendikal örgütlenme oranı halen yüzde 11 gibi düşük bir seviyededir. Çalışanların istedikleri bir sendikaya üye olmaları anayasal bir haktır. Ne yazık ki bu hak bazı belediye ve kamu kuruluşlarınca engellenmektedir. Bazı idareciler kendi istedikleri sendikalara üye olmaları için çalışanlar üzerinde baskı kurmaktadır. Sendikal ayrımcılığa derhal son verilmelidir.”
Bu sayfayı yazdır

16.06.2017 11:23:02

Bu haber 618 defa okunmuştur

Facebook'ta Paylaş
YORUM EKLE
Adınız


(1000 / )

YORUMLAR (0)


Şu anda 31 kişi online
Toplam ziyaret : 44.843.163

Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi

Fikri KAPAN { KÖŞEMDEN }
İBRE CHP''DEN YANA; AMA ..!


Devamını oku »

19.06.2018 11:47:47 tarihinde yazıldı
450 kez okundu

Deniz ÖZSAN { DİYETİSYENDEN... }
     Uzman Diyetisyen - denizozsan@gmail.com
BU RAMAZAN KİLOLARINIZ DERT OLMASIN…


Devamını oku »

14.05.2018 12:25:31 tarihinde yazıldı
1094 kez okundu

Recep ÇETİN { TARİHTEN... }
FAİK BEY''İN MEZARI


Devamını oku »

19.06.2018 11:58:10 tarihinde yazıldı
207 kez okundu

Güleyüpoğlu


Bu site en iyi IE5+ tarayıcı ve 1024 x 768 çözünürlükte izlenir.
Tüm Hakları Saklıdır
© 2006 EregliHakimiyet.Com - EregliHakimiyet.Net

Tasarım & Programlama RSNet tarafından yapılmıştır

Ereğli Haberleri